Zadzwoń: 600 974 696

Aranżacja pokoju dziecięcego – nowoczesne rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę

Pokój dziecięcy stanowi jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji. W jednym miejscu trzeba bowiem stworzyć przestrzeń zarówno do snu, jak i zabawy czy nauki. Na co warto zwrócić uwagę, przystępując do tworzenia projektu? Co zrobić by pokój dziecięcy był nie tylko funkcjonalny i nowoczesny, ale również uwielbiany przez pociechy?

Dbanie o potrzeby dziecka

Aranżacja pokoju dziecięcego zależy w dużej mierze od tego, w jakim wieku znajduje się pociecha. Na pierwszym miejscu wśród potrzeb maluchów znajduje się bliskość rodziców. Urządzając więc pokój dla niemowlaka, warto postawić na praktyczne rozwiązania, czyli wygodne łóżeczko, fotel do karmienia czy strefę do przewijania. Kiedy jednak dziecko dorasta i zaczyna poznawać świat, należy zadbać o to, by przestrzeń, w której na co dzień przebywa, pozytywnie wpływała na jego rozwój. Aranżując pokój dziecięcy przedszkolaka czy starszego dziecka nie należy kierować się jedynie własnymi odczuciami i upodobaniami, ale zapytać pociechy o zdanie. To one bowiem mają czuć się w pomieszczeniu dobrze i bezpiecznie. Dzieci same mogą wybrać kolory farb bądź wzory tapet czy mebli. Łącząc pragnienia pociechy z nowoczesnymi i praktycznymi rozwiązaniami, z pewnością stworzymy funkcjonalną przestrzeń, w której dziecko będzie chciało spędzać czas.

Nowoczesna aranżacja ścian w pokoju dziecięcym

Jeszcze kilkanaście lat temu pokoje dziecięce urządzane były bardzo stereotypowo. Na ścianach w pomieszczeniach dla chłopców królowały najczęściej stonowane, chłodne kolory. Dla dziewczynek natomiast przeznaczony był cukierkowy róż. Obecnie na szczęście odchodzi się od sztywnego podziału na barwy chłopięce i dziewczęce. Nie boimy się również kontrastowych rozwiązań i mocnych, ciemnych czy jaskrawych akcentów, które doskonale podkreślają charakter każdego pomieszczenia.

Ściany, traktowane do niedawna jedynie jako fundamenty stały się elementem pokoju, na którym naprawdę sporo się dzieje. Niezwykłą popularność zyskały fototapety, którymi z powodzeniem oklejać można zarówno mniejsze, jak i duże powierzchnie. Nowoczesne tapety dają naprawdę niesamowity efekt. Młodsze dzieci z pewnością ucieszą się, gdy ze ściany spoglądać na nich będą ulubieni bohaterowie bajek czy książeczek. U starszych pociech sprawdzają się fototapety, które nie tylko zdobią, ale również… uczą, jak chociażby alfabet czy mapa świata.

Doskonałym pomysłem na pokrycie części ścian są również specjalne farby magnetyczne bądź kredowe. W zależności od użytego produktu, na pomalowanej powierzchni można pisać kredą lub przyczepiać magnesami notatki, zdjęcia czy dyplomy. To nowoczesne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i sprawia dzieciom ogromną frajdę.

Meble rosnące razem z dzieckiem – strefa snu i nauki

Wybór mebli to niezwykle ważny etap aranżacji dziecięcego pokoju. Zamiast decydować się na meblościanki zajmujące sporo miejsca, warto postawić na bardziej funkcjonalne produkty. Nowoczesnym rozwiązaniem jest wybór mebli rosnących razem z dzieckiem. Posiadają one regulowaną długość i wysokość, którą należy dostosować do aktualnych potrzeb pociechy. Doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza w niewielkich pokojach jest wybór biurka połączonego z łóżkiem. Strefa snu znajduje się na podwyższeniu, pod nią zaś biurko, niekiedy połączone z szufladami, w których pomieszczą się wszystkie przybory szkolne lub przedszkolne, ulubione kredki, farby czy kolorowanki. W przypadku pokoju dla dwójki dzieci warto zdecydować się na biurko podwójne. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce oraz uniknąć kłótni pomiędzy pociechami.

Strefa zabaw

Poza zapewnieniem dziecku miejsca do snu oraz nauki, nie należy zapominać również o strefie zabaw. Dzieci od małego gromadzą liczne zabawki, gry czy klocki, które powinny mieć swoje miejsce. Doskonałym rozwiązaniem zamiast wielkich szaf będą praktyczne komody. Oprócz zabawek pojemne szuflady pomieszczą również ubrania, po które bez problemu sięgną nawet młodsze pociechy. Na komodzie również znajdzie się sporo miejsca do zagospodarowania. Mniejsze zabawki, klocki Lego i inne drobne akcesoria można umieścić w regałach, które posiadają wysuwane organizery. Dodatkowe kółka sprawiają, że w razie potrzeby mebel można z łatwością przesuwać.

Nowoczesne oświetlenie dziecięcego pokoju

Dopełnieniem aranżacji pokoju jest wybór oświetlenia. Jako że pomieszczenia dla dzieci pełnią kilka funkcji jednocześnie, nie należy ograniczać się jedynie do jednego źródła światła. Poza lampą sufitową, która może stanowić ozdobę pomieszczeń, należy zadbać o oświetlenie kącika do nauki. Tutaj idealnie sprawdzą się nowoczesne ruchome lampki z możliwością ustawienia stopnia jasności. Koło łóżka można postawić na lampę nocną, a nawet… projektory zamieniające sufit w gwiaździste niebo w kolorach tęczy.

Aranżacja pokoju dziecięcego może być wykonana na wiele sposobów. Niezależnie od wyboru stylu, warto zadbać o to, by pomieszczenie było nie tylko nowoczesne, ale również spełniało potrzeby dziecka.Oferujemy remont pod klucz Warszawa