Zadzwoń: 600 974 696

Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę

Urządzanie małej toalety to często nie lada wyzwanie. W przeciwieństwie do dużych łazienek, w małych pomieszczeniach musimy dobrze zaplanować każdy zakątek, aby uzyskać przestronność i funkcjonalność. Często musimy zrezygnować z niektórych elementów lub wybrać mniejsze wersje.

Okazuje się jednak, że nawet w ciasnych warunkach można stworzyć nie tylko praktyczne, ale też przytulne pomieszczenie. Poprzez odpowiednie aranżacje, trafne doboru mebli oraz korzystanie z optycznych sztuczek możemy sprawić, że nasza mała toaleta będzie stanowić idealne miejsce do relaksu. Warto zatem poznać kilka praktycznych porad, które pomogą nam w stworzeniu idealnej małej łazienki.

Wybierz odpowiednie wyposażenie

W małej łazience każdy centymetr ma znaczenie, dlatego warto zainwestować w meble o optymalnej wielkości. Oto kilka przykładów elementów wyposażenia, które warto wziąć pod uwagę:

  • Umywalka narożna – dzięki swojemu kształtowi pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Można także postawić na umywalkę na meblu, który pozwoli na schowanie kosmetyków i chemii gospodarczej.
  • Wanna z prysznicem – to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować ani z relaksującej kąpieli, ani z szybkiego prysznica. Istnieją również głębsze wanny o małych rozmiarach, które równie dobrze spełnią swoją funkcję.
  • Wiszący sedes – zawieszany na ścianie oszczędza miejsce i dodatkowo sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.
  • Wąskie szafki łazienkowe – optymalizują przestrzeń, pozwalając na przechowywanie niezbędnych rzeczy.

Wykorzystaj optyczne sztuczki i kolorystykę

Dobór właściwej kolorystyki oraz wykorzystanie optycznych sztuczek może wpłynąć na to, jak dużo wydaje się nasza łazienka. W przypadku małych pomieszczeń warto postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych trików:

  • Jasne kolory ścian i podłogi – biel, beż czy pastelowe odcienie sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe.
  • Wertykalne pasy – zarówno na ścianach, jak i kafelkach sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe.
  • Płytki o dużym formacie – mniejsza liczba fug pomoże uniknąć efektu przytłoczenia.
  • Lustra – optycznie powiększają przestrzeń oraz dodają światła nawet w mniej oświetlonych łazienkach. Można zastosować ich więcej niż jedno, na przykład, na meblach i ścianach.

Znajomość tych kilku porad może pomóc w skutecznym urządzeniu małej toalety. Warto jednak pamiętać o własnych preferencjach, gdyż to my spędzamy w niej najwięcej czasu. Dobrze dobrana kolorystyka, meble i sprzęt to klucz do sukcesu, jednak niezależnie od wyborów, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze we własnym wnętrzu.