Zadzwoń: 600 974 696

Płytki i panele w kuchni – inspiracje, trendy i wskazówki techniczne

Aranżacja przestrzeni kuchennej zazwyczaj rodzi wiele pytań. Chcemy urządzić ją zarówno modnie, jak i praktycznie, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na dobór podłogi. Ma ona wkomponować się estetycznie w projekt oraz zachować wytrzymałość przez lata użytkowania. Rozważymy zatem jak dobierać płytki i panele do kuchni w przemyślany sposób.

Co wybrać – płytki czy panele?

Klasycznie do kuchni wybierane są płytki ze względu na odpowiednie parametry techniczne. Otóż kafelki do przestrzeni, w której gotujemy, muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością na wilgoć, ścieranie oraz substancje barwiące znajdujące się w jedzeniu i napojach. W przeciwnym wypadku szybko się zniszczą. Płytki są jednak zdecydowanie droższe niż panele. Te drugie niegdyś nie były wystarczająco odporne, aby poradzić sobie z przestrzenią, taką jak kuchnia, która jest podatna na brud i parność. Obecnie panele podłogowe są powszechnie stosowane w kuchni, natomiast wybierając je, należy zwrócić uwagę na konkretne właściwości techniczne, które opiszemy w dalszej części artykułu.

Co jest ważne przy wyborze płytek?

Płytki do kuchni powinny charakteryzować się wyższymi parametrami, aniżeli te wybierane do salonu czy holu. W pierwszej kolejności warto sprawdzić klasę ścieralności. Do przestrzeni kuchennej zaleca się wybieranie płytek o klasie minimum PEI 3. Jeśli jesteś osobą często gotującą, to wówczas możesz posunąć się o krok dalej i wybrać okładzinę podłogi o klasie PEI 4. Jeśli chodzi o ochronę przed wilgocią – warto rozważyć zakup gresu szkliwionego, który jest szczególnie odporny na zawilgocenie. Dodatkowo istotnym parametrem jest także antypoślizgowość wybieranych płytek. Odpowiednie gresy antypoślizgowe do kuchni powinny być oznaczone co najmniej symbolem R10.

Czy warto montować panele w kuchni?

Panele niewątpliwie są bardziej budżetowym rozwiązaniem niż płytki. Jednak wybierając je, należy zrobić to szczególnie uważnie, ponieważ nie wszystkie panele są odpowiednie do kuchni. Podobnie jak w przypadku płytek – panele powinny być odporne na ścieranie. Warto zatem zakupić panele o klasie ścieralności nie mniejszej niż AC3, opcjonalnie AC4, jeśli kuchnia używana jest często. Ponadto w przestrzeni kuchennej panele podłogowe powinny się charakteryzować klasą użytkowości co najmniej 23. Panele także warto wybierać pod kątem odporności na wilgoć oraz właściwości antypoślizgowych.

Płytki do kuchni – trendy i inspiracje

Kwestie praktyczne zdecydowanie są szalenie ważne, lecz nie można zapomnieć o estetyce. Zaproponujemy zatem kilka ciekawych pomysłów na aranżację okładziny podłogowej w kuchni. Płytki świetnie sprawdzą się w mieszkaniach o stylu włoskim czy hiszpańskim. W tych wnętrzach gres szkliwiony typu patchwork będzie stanowić niezwykle efektowne wykończenie. Nierzadko łączy się go z drewnianymi blatami oraz zabudową kuchni w przygaszonym kolorze. Płytki równie często są wybierane do aranżacji modernistycznych czy glamour. Gres marmurowy przepięknie dopełni zarówno mieszkania nowoczesne, charakteryzujące się oszczędnością elementów, jak i wnętrza glamour, do których często dobiera się dodatki o wykończeniu złotym czy srebrnym.

Modne panele do kuchni

Panele podłogowe imitujące naturalne materiały, takie jak beton czy drewno w ostatnich latach podbijają rynek. Owe tworzywa w naturalnej formie są bardzo kosztowne, a panele potrafią do złudzenia je przypominać. Okładzina podłogowa przypominająca drewno idealnie wpasuje się w mieszkaniach rustykalnych, skandynawskich czy retro. Do tych pierwszych nierzadko stosowane są panele w ciemnym kolorze, w przeciwieństwie do aranżacji skandynawskich – tutaj częściej spotykane są jasne, stonowane odcienie. Do aranżacji retro świetnie będą pasować zarówno ciemne, jaki i jasne brązy, a podłogę klasycznie układa się w jodełkę. Z kolei panele betonowe sprawdzą się w surowych kuchniach industrialnych.

Jak zatem podjąć decyzję?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto zastanowić się, w jakim stylu będzie urządzone mieszkanie. Jeśli planujesz otoczyć się drewnem, to wówczas panele imitujące ten materiał będą świetnym rozwiązaniem. Z drugiej strony, jeśli marzysz o wnętrzu nowoczesnym czy glamour, to lepiej będą pasować płytki. Następnie zwróć uwagę na odpowiednie parametry techniczne, a na pewno dobierzesz idealną okładzinę podłogową. Jeszcze lepiej zdać się na nas i skorzystać z usługi remontowe Warszawa.