Zadzwoń: 600 974 696

W jaki sposób zaplanować kompleksowe wykończenie wnętrza?

Zakup własnego mieszkania czy domu to marzenie wielu młodych ludzi. Po załatwieniu wszelkich formalności związanych z kupnem oraz odebraniu kluczy do własnych czterech kątów nadchodzi moment, w którym zastanawiamy się jak je urządzić. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa. Wykańczanie wnętrz to proces czasochłonny, wymagający od nas wiele skupienia i załatwiania, a także pochłaniający kolejne środki z domowego budżetu. Dlatego warto mieć gotowy plan i małymi krokami go realizować. Jak zabrać się za kompleksowe wykańczanie wnętrza, by uniknąć niepotrzebnych nerwów? Zastanówmy się najpierw, jakie będą poszczególne etapy realizacji.

Wybór odpowiedniego stylu w mieszkaniu

W jaki sposób zaplanować kompleksowe wykończenie wnętrza

Pierwszym i chyba najważniejszym momentem przy planowaniu wykończenia naszego domu czy mieszkania będzie wybór, w jakim stylu chcemy nasze wnętrze wykończyć. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ jeśli każde z pomieszczeń zaprojektujemy inaczej, całość zdecydowanie nie będzie spójna. Przełoży się to w późniejszym czasie na nasze samopoczucie, ponieważ  musimy czuć się dobrze w swoich własnych czterech kątach. Na tym etapie są to tylko ogólne założenia. Warto zainspirować się, przeglądając gazety czy strony internetowe, na których przedstawione są poszczególne style. Ostatnimi czasy największą popularnością cieszy się styl nowoczesny. Charakteryzuje się elegancką prostotą i jest bardzo funkcjonalny, natomiast kolorystyka jest w nim raczej stonowana. Podobnie jak w stylu skandynawskim, w którym stosuje się przede wszystkim jasne kolory. Zapewniają one większą ilość światła w pomieszczeniach. Fani tego stylu wybierają miękkie, przytulne i naturalne tkaniny. Styl klasyczny z kolei jest zdecydowanie najbardziej ponadczasowy, dominują w nim wysoka jakość i trwałość użytych materiałów, ponieważ wnętrza te mają posłużyć nam na lata. Z kolei przestronne, otwarte przestrzenie charakteryzują styl loftowy, który ostatnimi czasy również jest bardzo ceniony. Nieważne czy wybierzemy styl eklektyczny, rustykalny a może jednak glamour. Najbardziej istotne jest, by w wybranym wnętrzu czuć się komfortowo i aby było to miejsce, w którym potrafimy odpoczywać. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że moda przemija, dlatego warto kierować się swoimi własnymi kanonami piękna. 

Wybór odpowiedniego projektu

Po decyzji dotyczącej stylu, w jakim chcemy urządzić swoje wnętrze, przychodzi czas na konkretny projekt. Tutaj sprawa robi się już bardziej skomplikowana, ponieważ musimy wyjść poza ogólny zarys schematu. To czas na projekt koncepcyjny, który jest zbiorem rysunków ukazujących podstawowe elementy wyposażenia każdego z pomieszczeń i wizualizację 3D. Uwzględnia układ ścian, dobór kolorystyki czy podział przestrzeni na strefy. Na tym etapie warto zwrócić się do pracowni architektonicznej, która specjalizuje się w profesjonalnej aranżacji wnętrz. Projektowanie w zależności od ustalonej ceny, może obejmować nie tylko projekt koncepcyjny, ale również rysunki techniczne dla elektryka czy hydraulika oraz rozplanowanie oświetlenia w całym mieszkaniu bądź domu, a niekiedy i wynajęcie fachowców. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie musimy nadzorować ekipy remontowej, ponieważ robią to za nas inni. Należy wziąć pod uwagę również uwzględnienie zakupu mebli na zamówienie, pod konkretne wymiary danego pomieszczenia oraz dobór odpowiednich materiałów. Projektant wnętrz po konsultacjach z klientem, indywidualnie dopracowuje wszystkie szczegóły i uwzględnia je planach. 

Zaplanowanie kosztorysu

Istotnym elementem przy planowaniu wykańczania wnętrza jest podsumowanie kosztów całego przedsięwzięcia. Kosztorys powinien obejmować nie tylko zakup wszystkich materiałów potrzebnych do remontu. Należy uwzględnić w nim także cennik usług osób wykonujących prace wykończeniowe. Często pracownie architektoniczne posiadają własną ekipę remontową oraz sami dokonują wcześniej zaplanowanych zakupów. Dzięki kompleksowej usłudze rachunek będzie uwzględniał większość (jeśli nie wszystkie) koszty. Mając do dyspozycji określony budżet, wiemy również na co możemy sobie pozwolić, a z czego ewentualnie zrezygnować. Podliczenie wszystkich kosztów da nam jasny obraz sytuacji. Jeśli przekroczymy nasze finanse, musimy na nowo przeanalizować planowane zakupy. Być może znajdziemy tańsze odpowiedniki interesujących nas materiałów czy przedmiotów.

Terminarz prac

Planując wszelkie prace wykończeniowe, warto ustalić w jakim terminie powinny zakończyć się poszczególne etapy. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy jedna ekipa remontowa wchodzi po drugiej, ponieważ do wykonania kolejnych czynności, konieczny jest odbiór innych prac. Oszczędzi nam to sporo problemów i nerwów. Poza tym każdy z nas chciałby wiedzieć, kiedy wykończenie dobiegnie końca. Tym bardziej, jeśli na czas remontu wynajmujemy mieszkanie lub mieszkamy kątem u rodziców czy znajomych. Zobacz naszą ofertę mieszkanie pod klucz Warszawa